Strona głowna Kolonie / Obozy Wycieczki Wczasy Dla seniorów Ważne informacje Galeria Referencje Dokumenty Kontakt / O nas

Jesień/zima 2017/2018

Zapraszamy!!!

Ferie 2018

Dzień relaksu

Dla seniora

Kolonie kraj 2018

Wycieczki objazdowe

WYCIECZKI SZKOLNE

Get Adobe Flash player www.certyfikaty.wsg.byd.pl

Gruzja

Smaki Gruzji

Miejsce

Gruzja

Profil

Wyposażenie

Wyżywienie

Zakwaterowanie

Transport

Terminy

Kod

Data wyjazdu

Ilość dni

Cena

SG1/17

2017-09-07

8 dni

3280 PLN

ZAKOŃCZONE

Opis

Wprowadzenie - Krótki Opis

TBILISI · MCCHETA · KAZBEGI · GORI · UPLISCYCHE · ACHALCYCHE· TWIERDZA RABATI · WARDZIA · PARK BORDŻOMI · KUTAISI

JASKINIA PROMETEUSZA · SIGNAGI · TSINANDALI

 

Program

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku. Rozdanie biletów, odprawa. Wylot do Gruzji.


DZIEŃ 2

Wczesny przylot do Gruzji. Przejazd do hotelu. Śniadanie i czas na odpoczynek. Następnie udamy się na zwiedzanie Tbilisi, stolicy i największego miasta Gruzji, położonego nad rzeką Kurą. Miasto zamieszkane jest przez ponad milion osób oraz jest głównym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i przemysłowym. Powstało w V wieku naszej ery za panowania Vakhtang Gorgasali, gruzińskiego króla Kartli (Iberia). Zwiedzimy Starówkę, zaczynając od świątyni Metechi, urokliwie położonej na wyniosłej skale pionowo opadającej do wód rzeki Mtkwari. Została zbudowana w XIII wieku za panowania króla Dymitra II. Następnie zwiedzimy Twierdzę Narikala – jedną z najstarszych fortyfikacji w Tbilisi, powstałą w IV wieku. Twierdza, składająca się z dwóch otoczonych murem części, jest usytuowana na stromym wzgórzu pomiędzy łaźniami siarkowymi i ogrodami botanicznymi. Na niższym dziedzińcu znajduje się odrestaurowany kościół św. Mikołaja. Ponadto zobaczymy: pomnik Matki Gruzji – 20-metrowy posąg kobiety wykonany z aluminium, bazylikę Anczyschati, Katedrę Sioni z XII w., synagogę oraz najstarszą dzielnicę miasta - Abanotubani. Zwiedzimy Muzeum Narodowe. Przejazd aleją Rustawelego. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.


DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Mccheta, starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu można zobaczyć wpisane na Listę UNESCO: monastyr Dżwari z VI w. oraz kościół katedralny Sweti Cchoweli, gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Katedra stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego. Następnie wyjazd do Kazbegi. Samochodami terenowymi udamy się pod klasztor Świętej Trójcy, położony na wzgórzu, na wysokości 2170 m n.p.m. Ze świątyni rozciąga się przepiękny widok na szczyt Kazbek (5047 m). Obiadokolacja i nocleg w Gudauri lub okolicy.


DZIEŃ 4

Śniadanie, po którym przejazd do Gori, miasta urodzenia Józefa Stalina. Zwiedzimy Muzeum jego imienia. Zgromadzono w nim ok. 40 000 eksponatów, włączając w to jego rzeczy osobiste, meble biurowe, prezenty, które otrzymywał na przestrzeni kilkudziesięciu lat, książki. Muzeum posiada także wiele ilustracji, dokumentów, fotografii i wycinków gazet z różnych okresów życia przywódcy. Na placu muzeum ustawiono jako eksponat opancerzony wagon, którym od 1941 r. podróżował Stalin, m.in. na konferencję w Jałcie i Teheranie. Następnie odwiedzimy Upliscyche, starożytne skalne miasto zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury. Powstanie budynków datuje się od V wieku p.n.e do późnego średniowiecza, są one mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej. Przejazd do Achalcyche. Na wzgórzu położonym w starej części miasta – Rabati – znajduje się zamek-twierdza z XII wieku. Został on niedawno zrekonstruowany. Teren twierdzy zajmuje około 7 hektarów. Znajduje się tam m.in.: złożony system fortyfikacji obronnych, domy o tradycyjnej regionalnej architekturze, stare łaźnie, kościół, regionalne Muzeum Historyczne, meczet z 1752 roku oraz ruiny medresy. Obiadokolacja i nocleg.


DZIEŃ 5

Śniadanie, po którym przejazd do twierdzy Chertwisi - jednej z najstarszych fortyfikacji w regionie Samcche-Dżawachetia. Budowę twierdzy rozpo-częto w II wieku przed naszą erą. Kościół na jej terenie powstał w 985 r., a obecny kształt uzyskał po przebudowach w 1354 r. Jej system obronny opierał się na stromych i grubych murach oraz czterech wieżach. W późniejszym okresie twierdzę powiększono o wzmocnione wieżami i zewnętrznym obwarowaniem skrzydło zachodnie. Przejazd do skalnego miasta-klasztoru Wardzia, usytuowanego na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, niedaleko miasta Aspindza. Wardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary. W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich; mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Zawierała klasztor, salę tronową oraz ponad 3000 komnat umieszczonych na 13 kondygnacjach. W mieście zainstalowano skomplikowany system nawodnień pobliskich pól uprawnych. Jedyny dostęp do klasztoru zapewniało kilka dobrze ukrytych tuneli blisko rzeki Kura. W Wardzii królowa Tamara błogosławiła swoją armię przed walką z sułtanem Rukhuddinem, a także witała Dawida Sosłana i jego armię po odniesionym zwycięstwie. Aktualnie Wardzia jest muzeum-rezerwatem i obiektem turystycznym w rejonie Samcche- -Dżawachetia. Miejsce to jest utrzymywane przez małą grupę mnichów. Do zwiedzania udostępnionych jest około 300 komnat. Następnie udamy się w kierunku regionu Imeretia. Po drodze zwiedzimy Bordżomsko-Charagaulski Park Narodowy, jeden z największych w Europie. Powierzchnia parku wynosi 5,3 tys. kilometrów kwadratowych i zajmuje 7,6% terytorium Gruzji. Obiadokolacja oraz nocleg w Kutaisi.


DZIEŃ 6

Śniadanie, po którym zwiedzanie Kutaisi – drugiego pod względem wielkości miasta Gruzji. Leży nad rzeką Rioni, na wysokości 125–300 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o Kutaisi pochodzą z VI-III wieku p.n.e. Zwiedzanie zabytków wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO: katedry Bagrata z XI w. i klasztoru Gelati z XII w. oraz mniejszego klasztoru Motsameta, spektakularnie zlokalizowanego na krawędzi urwiska. Następnie zwiedzimy Jaskinię Prometeusza. Została odkryta w 1984 roku, a w 2012 udostępniono ją turystom do zwiedzania. Jaskinia jest jednym z największych naturalnych cudów Gruzji z zachwycającym bogactwem i różnorodnością form skalnych. Trasa liczy sobie ponad kilometr długości. W 2012 r. cała ścieżka otrzymała system kolorowego oświetlenia, które dodatkowo podkreśla niepowtarzalne piękno tego miejsca. Obok standardowych form stalaktytowych, stalagmitowych oraz kolumn, mamy tam bawełniane dywany, ostre zakończenia przypominające różne zwierzęta, a także śnieżne wodospady skalne. Przejazd do Tbilisi. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego – skansenu na otwartym powietrzu. Przestrzeń muzealna podzielona jest na 10 stref, które pokazują życie mieszkańcówGruzji w czasach starożytnych. Podstawą ekspozycji jest wiejska architektura. Obiadokolacja oraz nocleg.


DZIEŃ 7

Śniadanie. Wyjazd do regionu Kachetia. Udamy się na zwiedzanie Sighnaghi. Gospodarka miasta opiera się głównie na produkcji wina i tradycyjnych dywanów. Degustacja tradycyjnego gruzińskiego wina. Oprócz bogatych tradycji winiarskich w Sighnaghi, na uwagę zasługuje malowniczo położona twierdza oraz mury miejskie uznawane za jedne z najbardziej solidnych systemów obronnych w Gruzji. Następnie przejazd do Tsinandali,gdzie zwiedzimy pałac oraz ogród wybitnego gruzińskiegomyśliciela – Aleksandra Czawczawadzego. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.


DZIEŃ 8

Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski. Zakończenie wycieczki.

Świadczenia w cenie

• przelot wraz z opłatami lotniskowymi

• komfortowy przejazd na całej trasie

• 6 noclegów w hotelach *** pokoje 2 os. z łazienkami

• 6 śniadań, 6 obiadokolacji

• opiekę i informację turystyczną pilota

• ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 30 000 € i NNW do 2000 €, do 5000 zł w RP

Transport

Przelot samolotem.

Uwagi

  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
  • dokument niezbędny: dowód osobisty lub paszport
  • dopłata do pokoju 1-os 520 ZŁ
  • na bilety wstępu, nagłośnienie, opłaty drogowe, wjazdy do miast, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe  90 USD

Galeria
Więcej zdjeć