Strona głowna Kolonie / Obozy Wycieczki Wczasy Dla seniorów Ważne informacje Galeria Referencje Dokumenty Kontakt / O nas

Rozkład jazdy kolonii i obozów

Zapraszamy

Wyjazdy weekendowe

Kolonie kraj 2017

Obozy zagranica 2017

Wycieczki krajowe

Wycieczki objazdowe

WYCIECZKI SZKOLNE

Get Adobe Flash player www.certyfikaty.wsg.byd.pl

Serbia, Macedonia, Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina

Bałkańskie stolice

Miejsce

Serbia, Macedonia, Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina

Profil

Wyposażenie

Wyżywienie

Zakwaterowanie

Transport

Terminy

Kod

Data wyjazdu

Ilość dni

Cena

BS1/17

2017-08-18

13 dni

2880 PLN

Sprzedana

Opis

Wprowadzenie - Krótki Opis

BELGRAD · SKOPJE · KANION MATKA · OCHRYDA · TIRANA · KRUJA · PODGORICA · SARAJEWO · TRAVNIK · JAJCE · ZAGRZEB · OŁOMUNIEC

 

Program

DZIEŃ 1

Wyjazd zgodnie z rozkładem przejazdów (przystanki w zakładce TERMINY).Przejazd do Budapesztu lub w okolice granicy węgiersko-serbskiej na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 2

Śniadanie, po którym przejazd do Belgradu – miasta leżącego przy ujściu Sawy do Dunaju. Zwiedzanie twierdzy Kalemegdańskiej i spacer po parku Kalemegdan. Odwiedzimy Dom Kwiatów – mauzoleum J.B. Tito. Zobaczymy także naddunajski bastion Kula Nebojsa, cerkiew św. Sawy – jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie, budynek Parlamentu i Biały Dwór. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice granicy serbsko-macedońskiej.

 

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Skopje – stolicy Macedonii, gdzie ujrzymy m.in.: meczet Mustafy Paszy, łaźnie Daudy Paszy, cerkiew św. Spasa z XVII w. z przepięknie rzeźbionym ikonostasem, kamienny most na rzece Vardar. Odwiedzimy Dom Pamięci Matki Teresy, w którym można śledzić historię jej życia. Do najważniejszych eksponatów muzeum należą: akt urodzenia wydany przez parafię katolicką Najświętszego Serca Jezusa, jej sari, odręczny modlitewnik, różaniec i krzyż. Jadąc dalej, zatrzymamy się przy urokliwym Kanionie Matka – niezapomniane widoki. Rejs łodziami kanionem rzeki Treska. Przejazd w okolice Ochrydy na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 4-7

Czas wolny na odpoczynek nad pięknym Jeziorem Ochrydzkim. Ten największy akwen w Macedonii – liczący 358 km˛ powierzchni – rekompensuje Macedończykom brak dostępu do morza. Możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych. REJS STATKIEM PO JEZIORZE OCHRYDZKIM* do wspaniale położonego na przeciwległym jego krańcu monastyru św. Nauma. To ważny ośrodek prawosławia i życia monastycznego z X wieku z grobem świętego Nauma Ochrydzkiego – jednego z uczestników misji morawskiej i założyciela klasztoru. Po drodze postój w Zatoce Kości i zwiedzanie tzw. „Muzeum na wodzie” stanowiącego rekonstrukcję prehistorycznego osadnictwa palowego istniejącego w tym miejscu ok. 1200-700 r. p.n.e. Po odwiedzeniu klasztoru, w którym według legendy usłyszeć można bicie serca świętego Nauma, wyprawa łódkami do źródeł rzeki Czarny Drin. To niezwykłe miejsce zachwyca głębią zieleni wody oraz bogatą roślinnością. Region Jeziora Ochrydzkiego słynie między innymi z produkcji tzw. Ochrydzkich pereł, z których powstaje unikatowa biżuteria, mogąca stać się ciekawą i niebanalną pamiątką z podróży. Prezentacja biżuterii z pereł z możliwością zakupu. Degustacja lokalnych potraw i czas wolny nad jeziorem (z możliwością plażowania).BITOLA I JEZIORO PRESPA* Przejazd do miasta Bitola i zwiedzanie ruin antycznego ośrodka miejskiego Heraclea Lincestis (bizantyńskiej Pelagonii), założonego prawdopodobnie przez Filipa II Macedońskiego w IV wieku p.n.e. W trakcie spaceru podziwiać można szereg zabytków tego ważnego ośrodka starożytnego państwa macedońskiego, takich jak m.in. amfiteatr, fundamenty wczesnochrześcijańskich świątyń oraz wspaniałe mozaiki z przełomu V-VI w. Niemniej interesujące jest centrum miasta, którego największym zabytkiem jest cerkiew św. Dymitra z przepięknym drewnianym ikonostasem – jednym z największych na Bałkanach. Następnie przejazd nad Jezioro Prespańskie do Parku Narodowego Galiczica. To przepięknie położone na pograniczu trzech państw jezioro usytuowane jest w obniżeniu tektonicznym na wysokości 853 m n.p.m, a znane jest przede wszystkim z bogactwa bytującego nad nim ptactwa wodnego, m.in. czapli, kormoranów czy pelikanów. WIECZÓR MACEDOŃSKI* – kolacja regionalna w jednej z lokalnych restauracji z pokazem tańców ludowych połączona z zabawą przy muzyce macedońskiej. W trakcie jednego z dni pobytowych, udamy się do Ochrydy – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczmy m.in.: cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku, cerkiew św. Pantelejmona, cerkiew św. Jana z Kaneo, ruiny Bazyliki św. Erazma z IV wieku, antyczny teatr, ruiny twierdzy cara Samuela z X-XI wieku. Każdego dnia – śniadania i obiadokolacje.

 

DZIEŃ 8

Śniadanie, po którym przejazd do Albanii i zwiedzanie Tirany. Zobaczymy historyczną i współczesną zabudowę pełnej kontrastów stolicy kraju: plac Skanderbega, operę, budynek Muzeum Narodowego, liczne meczety, wśród nich m.in. najwspanialszy Ethem Beja, plac Matki Teresy, budynki Uniwersytetu Tirańskiego, most Garbarzy, wieżę zegarową. Następnie zatrzymamy się w miejscowości Kruja. Spacer po mieście. Zobaczymy m.in.: zamek z przełomu V i VI w. oraz muzeum legendarnego przywódcy i powstańca Skanderbega. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 9

Śniadanie, po którym przejazd do stolicy Czarnogóry – Podgoricy. Zobaczymy wzniesioną przez Turków XVIII-wieczną wieżę zegarową, będącą do dzisiaj ozdobą starej części miasta, katedrę Zmartwychwstania Chrystusa – nowy serbski kościół prawosławny, Zamek z przepięknym parkiem oraz most Millennijny. Krótki spacer po placu Republiki. Następnie przejazd do jednego z kurortów na Riwierze Budwańskiej – czas wolny na plażowanie lub spacer. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 10

Śniadanie. Przejazd wzdłuż wybrzeża czarnogórskiego z przeprawą przez Zatokę Kotorską do kolejnej z bałkańskich stolic – Sarajewa w Bośni i Hercegowinie. Zwiedzanie miasta: plac Baščaršija, meczet Gazi Husrev-beja, bazar, Łaciński Most – miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, neomauretańska synagoga, Teatr Narodowy. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w Sarajewie lub okolicy.

 

DZIEŃ 11

Śniadanie. Przejazd do Travnika i spacer po mieście, które niegdyś jako siedziba wezyra i centrum bałkańskiego handlu nazywane było „europejskim Istambułem”. Zobaczymy m.in. dom rodzinny Ivo Andricia – jedynego jugosłowiańskiego literackiego noblisty, twierdzę z XIII wieku, Malowany Meczet, wieżę zegarową oraz tzw. türbe, czyli grobowce z czasów osmańskich. Następnie odwiedzimy Jajce, które słynie z malowniczego położenia nad dwiema rzekami – niemalże w centrum miasta rzeka Pliva wpada do rzeki Vrbas, tworząc wspaniały 22-metrowej wysokości wodospad, symbol Jajce. W mieście zobaczymy ponadto ruiny średniowiecznej twierdzy, basztę Niedźwiedzią, kościół NMP i klasztor Franciszkanów oraz liczne zabytkowe meczety. Przejazd malowniczą doliną rzeki Vrbas na obiadokolację i nocleg w okolicy miasta Banja Luka.

 

DZIEŃ 12

Śniadanie. Przejazd do Zagrzebia. Przespacerujemy się po malowniczej starówce: Górne Miasto, Kamienna Brama, Krwawy Most, katedra Wniebowzięcia NMP, plac św. Marka. Przejdziemy na centralny plac stolicy Chorwacji – bana Josipa Jelačića, gdzie znajduje się pomnik tego bohatera narodowego. Czas wolny. Przejazd do Czech na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 13

Śniadanie. Przejazd do Ołomuńca. Spacer po Starym Mieście: gotycki ratusz z ciekawą – socrealistyczną wersją zegara astronomicznego, zespół barokowych fontann, XVIII-wieczne słupy: kolumna Mariacka i kolumna Trójcy Przenajświętszej (obiekt z Listy UNESCO), gotycka katedra św. Wacława, barokowy kościół św. Michała – pierwsza morawska świątynia z trzema kopułami. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w późnych godzinach wieczornych.

Świadczenia w cenie

• komfortowy przejazd na całej trasie

• 12 noclegów w hotelach **/*** pokoje 2-os. z łazienkami,

• 12 śniadań, 12 obiadokolacji

• opiekę i informację turystyczną pilota

• ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 5000 zł na terenie RP

Transport

Wyjazd z Bydgoszczy.

Wyjazdy z innych miejscowości - informacja w biurze.

Uwagi

  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
  • dokument niezbędny: dowód osobisty lub paszport
  • dopłata do pokoju 1-os 950 zł
  • na bilety wstępu, nagłośnienie, opłaty drogowe, wjazdy do miast, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe  115 euro

Galeria
Więcej zdjeć