Strona głowna Kolonie / Obozy Wycieczki Wczasy Dla seniorów Ważne informacje Galeria Referencje Dokumenty Kontakt / O nas

Rozkład jazdy kolonii i obozów

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zapraszamy!!!

Obozy sportowe

Kolonie dla najmłodszych 2018

Kolonie kraj 2018

Obozy młodzieżowe zagranica

WYCIECZKI SZKOLNE

Get Adobe Flash player www.certyfikaty.wsg.byd.pl

Rumunia, Węgry

Tajemnicza Rumunia

Miejsce

Rumunia, Węgry

Profil

Wyposażenie

Wyżywienie

Zakwaterowanie

Transport

Terminy

Kod

Data wyjazdu

Ilość dni

Cena

RUM0071

2018-09-27

10 dni

2160 PLN

Opis

Wprowadzenie - Krótki Opis

Tajemnicza Rumunia

Program

SZEGED · ARAD · TIMIŞOARA · HUNEDOARA · ALBA JULIA · SYBIN · CURTEA DE ARGEŞ · POENARI · BUKARESZT · SINAIA · ZAMKI PELEŞ I PELIŞOR · BRAŞOV · BRAN · RÂSNOV · PREJMER · SIGHIŞOARA · TÂRGU MURES · TURDA · CLUJ NAPOCA · ORADEA · EGER

 

DZIEŃ 1

Wyjazd zgodnie z rozkładem przejazdów. Przejazd przez Słowację do Szegedu. Obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 2

Śniadanie. Zwiedzanie Szegedu. Zobaczymy neoromański kościół wotywny. Przy kościele wznosi się wieża Świętego Demetriusa. Udamy się na plac Katedralny, część zabudowy placu stanowią budynki uniwersytetu. Zobaczymy Bramę Bohaterów, a także most nad Cisą – stalowy, wiszący most, którego konstruktorem był Gustave Eiffel. Przejazd do Aradu. Panoramiczny przejazd lub spacer po mieście. Zobaczymy m.in.: imponujący XIX-wieczny budynek ratusza miejskiego, wzniesiony w latach 1911-1913 i stanowiący istną mieszankę stylów pałac Kultury (Palatul Cultural), barokowy kościół św. Piotra i Pawła oraz XIX-wieczną barokową prawosławną katedrę św. Jana Chrzciciela. Przejazd do Timişoary. Zobaczymy: starówkę, Piata Uniri z katedrą katolicką oraz katedrę serbską, katedrę prawosławną – największą cerkiew w całej Rumunii, gmachy przy Piata Victoriei. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Deva lub okolic.

 

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Hunedoary. Zobaczymy Zamek gotycki rodu Hunyadych z którego pochodził pogromca Turków i regent Węgier Janos Hunyadi oraz węgierski król Maciej Korwin. Kontynuacja podróży do historycznej stolicy Siedmiogrodu (Transylwanii) – Alba Lulii. Zwiedzanie potężnej cytadeli Alba Carolina oraz katedry, w której pochowany

jest siedmiogrodzki książę Jan Hunyady oraz Izabela Jagiellonka – córka królowej Bony. W centrum założenia miasta znajduje się katedra prawosławna Świętej Trójcy - miejsce koronacji pary królewskiej Ferdynanda i Marii. Następnie przejazd do Sybinu, zwanego miastem artystów. Spacer po zabytkowym centrum, w skład którego wchodzą trzy place, gdzie znajdują się charakterystyczne dla tego miasta budynki z „oczami” oraz kościół Jezuitów, XVI-wieczny ratusz, żelazny Most Kłamców (według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście ten ma się zawalić), a także słynne Muzeum Brukhentala. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 4

Śniadanie, po którym przejazd przez malowniczy wąwóz wzdłuż rzeki Olt w kierunku monastyru Cozia, gdzie obejrzymy bogato zdobioną cerkiew z zachowanymi freskami z XIV wieku, w której pochowany jest Mircza Stary - dziadek Wlada Palownika. Udamy się do Curtea de Argeş, letniej siedziby hospodarów wołoskich, gdzie zobaczymy przyklasztorny sobór Mistrza Manole, będący niezwykłą kompilacją architektury włoskiego renesansu z elementami ormiańskimi i bizantyjskimi.

Następnie przejazd krętą drogą Karpat Południowych do jeziora Vidraru. W Poienari zobaczymy ruiny zamku Wlada Palownika – pierwowzoru postaci słynnego Drakuli. To tu według legendy podczas oblężenia tureckiego, żona hospodara rzuciła się w przepaść, aby uniknąć wzięcia do niewoli. Podobno ta tragedia przyczyniła się do przemiany nieszczęśliwego Wlada w okrutnego Drakulę. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Bukaresztu.

 

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do stolicy Rumunii - Bukaresztu, z racji podobieństwa eklektycznej zabudowy i szerokich bulwarów nazywanego „Paryżem Bałkanów”. Udamy się na Wzgórze Patriarchalne z Cerkwią i Pałacem Patriarchalnym, a także na stare miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu hospodarskiego i słynną ulicą Lipscani. Dalsze zwiedzanie stolicy. W programie między innymi: plac Rewolucji, ogromny Pałac Parlamentu – według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy i największy budynek administracyjny świata – przykład megalomanii Ceausescu. Przejazd największymi bulwarami miasta. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Sinaia.

 

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Sinaia. Zobaczymy piękne pałace Peleş i Pelişor, wchodzące w skład kompleksu wybudowanego dla rumuńskiej rodziny królewskiej. Pierwszy z nich, budowany był w latach 1873-1883 z inicjatywy króla Rumunii Karola I. Władca ogłosił konkurs na projekt, który wygrał Johannes Schultz. Jego projekt był najoryginalniejszy i najodważniejszy. Przy budowie pracowało ponad 400 osób z około 15 krajów. Przypomina bardziej baśniowy renesansowy pałac, niż tradycyjny zamek, a zbudowany jest w stylu bawarskim. Drugi zaś, to mały zameczek, zbudowany jako prywatna rezydencja króla Ferdynanda. Przejazd do Braşov, gdzie zwiedzimy saskie stare miasto, między innymi plac Sfatului z miejskim ratuszem oraz okolice gotyckiego „Czarnego Kościoła” i budynku starej szkoły z pomnikiem reformatora Johannesa Honterusa. W drodze do Bramy Schei zobaczymy najwęższą uliczkę. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 7

Śniadanie, po którym przejazd do Bran, gdzie mieści się biały średniowieczny zamek, niegdyś stanowiący ważny punkt obronny, a od 1920 r. pełniący funkcję rezydencji letniej królowej Rumunii – Marii. Budowla znana jest jako „Zamek Drakuli” (wg legend to tu mieszkał niegdyś „książę ciemności”), choć faktycznie niemający nic wspólnego z Wladem Palownikiem. Z kolei udamy się do Râ?nov – zobaczymy zamek chłopski usytuowany na szczycie góry, nazywany rumuńskim Carcassonne. Przejazd do Prejmer, gdzie znajduje się jeden z lepiej zachowanych kościołów warownych w Siedmiogrodzie wpisany na Listę UNESCO. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd do Sighi?oary, wspaniałego średniowiecznego miasta, w którym według legendy urodził się Wlad Palownik. Spacer po centrum, w którym doskonale zachowała się średniowieczna zabudowa. Warto w nim przede wszystkim zobaczyć Wieżę Zegarową z ciekawym muzeum historii, dom, w którym w 1431 przyszedł na świat Wlad - Drakula lub zadaszone schody wiodące do gotyckiego Bergkirche. Kontynuacja podróży do Târgu Mure?. Miejsce to było kiedyś miastem targowym nad brzegiem rzeki Mures – plac targowy miał imponujące rozmiary 200×800 metrów. Krótki spacer po mieście, zobaczymy m.in.: jedną z najpiękniejszych katedr Rumunii, secesyjny ratusz. Przejazd do Turdy, gdzie zwiedzimy kopalnię soli. Zespół kopalniany jest wyśmienicie zachowany i utrzymany. Windą panoramiczną zjedziemy w dół do sali Rudolf, gdzie znajduje się karuzela z sześcioma gondolami. Z sali Rudolf zejdziemy schodami do windy, która zawiedzie nas do sali Teresy, w której znajduje się jeziorko i mała przystań. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Cluj Napoca.

 

DZIEŃ 9

Śniadanie. Przejazd do Cluj Napoca. Spacer po mieście, położonym w samym centrum Siedmiogrodu. Zobaczymy m.in.: rzymskokatolicki kościół św. Michała – największy w kraju, którego powstanie datuje się na XIV-XV w., a zbudowany w stylu gotyckim oraz katedrę prawosławną oraz pomnik króla węgierskiego Macieja Korwina. Przejazd na krótkie zwiedzanie secesyjnego centrum Oradei – miasta położonego malowniczo nad rzeką Cris; zarazem – stolicy historycznej krainy Kriszana i jednego z najlepiej rozwiniętych miast Rumunii. Przejście przez śródmiejski deptak i pasaż z przeszklonymi sklepieniami „Pod czarnym orłem”. Przejazd do Egeru na wieczór z winem i obiadokolację, nocleg.

 

DZIEŃ 10

Śniadanie. Krótkie zwiedzanie egerskiej starówki. Katedra katolicka - jedna z największych na Węgrzech, minaret, plac Dobó z widokiem na twierdzę. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w późnych godzinach wieczornych.

Świadczenia w cenie

• komfortowy przejazd na całej trasie

• 9 noclegów w hotelach **/*** pokoje 2-3 osobowe z łazienkami,

• 9 śniadań, 9 obiadokolacji,

• opiekę i informację turystyczną pilota,

• ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2 000 € i NNW do 10 000 zł w RP

Cena nie zawiera

  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
  • niezbędny dokument: paszport lub dowód osobisty
  • na bilety wstępu, nagłośnienie, opłaty drogowe, wjazdy do miast, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe  100 euro
  • dopłata do pokoju 1-os. 720 zł

Transport

Wyjazd z Bydgoszczy.

Galeria
Więcej zdjeć